29. mája 2020 Od Viliam Flesko 0

SOI varuje pred kolobežkami Xiaomi!

Ako internetový obchod predávajúci elektrické kolobežky, cítime potrebu informovať zákazníka ohľadom dostupnosti našich produktov. Z tohoto dôvodu upozorňujeme na dočasne pozastavený predaj elektrických kolobežiek značky XIAOMI!

PREČO?? Ide o Vašu bezpečnosť..

Slovenská obchodná inšpekcia (SOI) vydala upozornenie, v ktorom varuje pred potenciálne nebezpečnými elektrickými kolobežkami čínskej spoločnosti Xiaomi. Konkrétne ide o model M365, ktorý sa predáva napríklad pod označením Xiaomi Mi Electric Scooter.

V spolupráci s Národným bezpečnostným úradom (NBÚ) inšpekcia kontrolovala softvérové zabezpečenie stroja, ktorý sa dá bez problémov zakúpiť aj na Slovensku. Konkrétne sa zamerala na možné zneužitie funkcie Anti-Theft.

Kontrola napokon zistila, že väčší problém spočíva v nezabezpečenom firmvéri e-kolobežky. „Použitím verejne dostupných zdrojov a aplikácií je do zariadenia možné nainštalovať vlastný firmvér bez potreby akejkoľvek autentifikácie. Inštalácia modifikovaného firmvéru vytvára priestor pre vykonanie ľubovoľného kódu a priamu zmenu prevádzkových parametrov kolobežky,“ zistila SOI.

V nadväznosti na zistenia uvádza, že neodborná manipulácia so softvérom stroja môže viesť k zníženiu jeho životnosti.

SOI: Aktualizujte si firmvér

Inšpekcia vyzýva majiteľov elektrických kolobežiek, aby sa uistili, že ich kolobežka disponuje firmvérom aspoň vo verzii 1.5.1. Ak majú staršiu verziu, obrátiť sa môžu aj na predajcu, u ktorého kolobežku zakúpili.

„Predávajúci je povinný zistený nedostatok odstrániť alebo v opačnom prípade má spotrebiteľ právo na odstúpenie od zmluvy,“ uvádza SOI.

Zdroj: https://www.soi.sk/sk/Nebezpecne-vyrobky/Upozornenia/bezpecnostne-upozornenie-elektricka-kolobezka-xiaomi-model-m365.soi