Elektrická kolobežka
Začíname ju vídavať vo väčších aj menších mestách, často aj na vidieku a stáva sa čoraz populárnejším dopravným prostriedkom. Elektrická kolobežka je dopravným prostriedkom tejto dekády, pretože je prenosná, ekologická, cenovo dostupná a časovo efektívna. Elektrická kolobežka je poháňaná elektromotorom a ponúka pohodlný spôsob prepravy na kratšie vzdialenosti v mestách, niektoré druhy vám však umožnia aj kratšiu cestu medzi mestami či na vidieku.
Elektrická kolobežka a mestská doprava
Elektrické kolobežky k nám prišli zo svetových metropol, kde sa hojne využívajú k doprave na kratšie vzdialenosti. Popularite sa tešia najmä kvôli šetreniu času potrebného medzi presunmi, ako aj vďaka šetreniu našej planéty. Je vhodná pre prakticky akúkoľvek vekovú kategóriu od 15 rokov, a to najmä pre mladých ľudí a študentov, ktorí sa potrebujú prepravovať medzi domovom, prácou či školou, ako aj pre starších ľudí, ktorým presúvanie sa v mestách môže robiť problémy.
Elektrická kolobežka – výhody a nevýhody
Elektrická kolobežka má už na prvý pohľad nesporné výhody. Je ekologická a rýchlo vás presunie na kratšie, pri niektorých modeloch aj dlhšie vzdialenosti. Jazdcovi ponúka nevšedný zážitok z jazdy, pričom nemusíte vyvinúť prakticky žiadnu námahu. Takýmito mestskými presunmi chránite naše životné prostredie a myslíte na prírodu.
Nevýhodou v porovnaní s klasickou kolobežkou môže byť práve potreba nabíjania a jej cena, našťastie však trh obsahuje viaceré cenové hladiny tak, aby si každý mohol vybrať tú svoju.
Elektrická kolobežka a vodičský preukaz
Na riadenie bežnej elektrickej kolobežky nie je potrebný vodičský preukaz, avšak výrazne sa odporúča zvládnutie základných dopravných predpisov, nakoľko sa takýto kolobežkár stáva súčasťou cestnej premávky. Keďže je elektrická kolobežka vozidlo poháňané elektromotorom, môže vyvinúť prekvapivo vysoké rýchlosti, ktoré priamoúmerne zvyšujú nebezpečenstvo kolízií, najmä pri radení neskúseným kolobežkárom. Pri výkonnejších a rýchlejších modeloch je už vodičský preukaz vyžadovaný.
Elektrická kolobežka vs. klasická kolobežka
Pri jazde na elektrickej kolobežke je potrebné sa odraziť a o ostatné sa už postará elektromotor. Elektrická kolobežka teda jazdcovi poskytuje ešte výraznejší zážitok, ako je tomu pri jazde na klasickej kolobežke. Rýchlosť, vietor vo vlasoch či kratší čas potrebný na presuny sú bonusmi, ktoré každý kolobežkár zaiste uvíta. Dvojnásobne to platí pri jazdcoch, ktorí majú už vyšší vek či majú iné problémy s chôdzou a jazda na klasickej kolobežke u nich nepripadá do úvahy.
Elektrická kolobežka vs. motorová kolobežka
Elektrická kolobežka je poháňaná elektromotorom, má teda motor a zaraďujeme ju medzi motokolobežky. Základným rozdielom oproti motorovým kolobežkám je to, že neobsahuje benzínový faktor, nemá vlastnú nádrž, ale je poháňaná akumulátorom. Je tak šetrnejšia voči životnému prostrediu, je tichšia a jej prenášanie nepredstavuje problémy, ktoré palivo môže narobiť.
Ponuka elektrických kolobežiek
Elektrická kolobežka čaká na každého! V našej ponuke nájdete kolobežky pre deti aj pre dospelých. Na základe toho, kde sa chcete pohybovať, máme v ponuke aj terénne elektrické kolobežky alebo klasické elektrické kolobežky do mesta. Nechce sa vám stáť? Nevadí – kúpte si elektrickú kolobežku so sedadlom!
Od klasických po tie výkonnejšie, od jednoduchých až po mohutné, pre deti aj pre dospelých – jednoducho elektrická kolobežka pre každého.
Dá sa kúpiť elektrická kolobežka na splátky?
Preferujete kúpu elektrickej kolobežky na splátky? U nás žiadny problém! Ponúkame vám možnosť zakúpiť si elektrickú kolobežku na splátky, a to prostredníctvom overenej splátkovej spoločnosti Quatro, s ktorou spolupracujeme už od začiatkov. Objednajte si, zvoľte vlastnú výšku akontácie, vyberte si výšku mesačnej splátky, dobu splácania a splácajte tak, ako vám to vyhovuje!
Elektrická kolobežka do mesta a elektrická kolobežka do terénu
Základným rozdielom medzi elektrickými kolobežkami do mesta a do terénu je ich motor. Pri druhom type ide o motory silnejšie, výkonnejšie. Terénna kolobežka sa dá spoznať už na prvý pohľad, a to najmä vďaka jej robustnejšej kostre či väčším kolesám, ktoré perfektne tlmia otrasy spôsobené nerovným terénom.
Mestské elektrické kolobežky sú na druhej strane ľahšie, menšie a skladnejšie, čo oceníte pri každodenných presunoch v mestách, jazdu v teréne však na nich určite neodporúčame.
Elektrická kolobežka pre dieťa a elektrická kolobežka pre dospelého
V našej ponuke nájdete elektrické kolobežky pre deti aj pre dospelých. Zatiaľ čo tým detským stačí nosnosť v rozmedzí od 60 do 90 kíl, elektrické kolobežky pre dospelých sa môžu pochváliť o čosi vyššími nosnosťami. Rozdiel je takisto vo výške riadidiel, kde pri detských elektrických kolobežkách odporúčame nižšie riadidlá. Taktiež je potrebné dať pozor na prirýchle modely kolobežiek, prípadne na tie výkonnejšie, ktoré nemusia byť pre deti vhodnou voľbou.
Elektrická kolobežka so sedadlom
Pre ľudí, ktorým robí dlhšie státie problémy a pre staršie ročníky ponúkame aj elektrické kolobežky so sedadlom, ktoré poskytnú pohodlnú jazdu, a to aj na dlhšie vzdialenosti. Je zaujímavou alternatívou napríklad k elektrickým bicyklom a stále častejšie ju môžete vidieť aj v slovenských mestách.
Z čoho je vyrobená elektrická kolobežka?
Elektrické kolobežky sa vyrábajú zvyčajne z ocele alebo z hliníka. Zatiaľ čo sú elektrické kolobežky z hliníka ľahšie, tie oceľové sú ťažie, no pružnejšie a môžu sa pochváliť dlhšou trvácnosťou. Pri hliníku môžete viac cítiť otrasy a nerovnosti terénu, avšak prenášanie takejto kolobežky je jednoduchšie.
Niektoré modely sú vyrobené z karbónu, ktorý je pevný a spoľahlivý, cena takejto kolobežky je však zväčša vyššia.
Aké pneumatiky majú elektrické kolobežky?
Elektrické kolobežky prichádzajú hneď s niekoľkými typmi pneumatík. Odlišujú sa nielen cenou, ale najmä kvalitou a odolnosťou. Najlacnejšie kolobežky ponúkajú plastové pneumatiky a z logických dôvodov ide o krátkodobé riešenie, nakoľko hrozia pukliny a ich zničenie. Lepšou voľbou sú gumené pneumatiky s dušou, ktoré perfektne tlmia nerovnosti, no pri jazde hrozí defekt. Ideálnym riešením sú potom elektrické kolobežky s plnými gumenými pneumatikami, ktoré síce nerovnosti tlmia o čosi horšie, no nehrozí pri nich defekt a sú bezúdržbové.
Aké kolesá majú elektrické kolobežky?
Vaša nová elektrická kolobežka môže mať hneď niekoľko rozmerov kolies. Veľa závisí práve od ich veľkosti, kde sa pri väčších rozmeroch môžete stretnúť s lepším tlmením nerovností, komfortnejšou jazdou v teréne či vyššou bezpečnosťou. Ak teda budete svoju kolobežku využívať hlavne v teréne, zvoľte väčšie kolesá, ktoré sú často už súčasťou terénnych kolobežiek. Pri klasických mestských kolobežkách stačí bežná veľkosť.
Aký je bežný výkon elektrickej kolobežky?
Na bežné jazdenie v meste sú vhodné elektrické kolobežky s výkonom 250-350W, pri ktorých nie je potrebný vodičský preukaz. Sú vhodné aj pre začiatočníkov a pre deti. Ak ste náročnejší jazdec a hľadáte rýchlosť a výkon, v našej ponuke nájdete aj silnejšie kolobežky s výkonom od 500W až po neuveriteľných 5000W. Pri jazdách na takýchto modeloch už potrebujete aj vodičský preukaz a v ideálnom prípade aj viac skúsenosti s riadením kolobežiek. Často sa jedná o terénne kolobežky alebo také, kde je dojazd vyšší.
Aká je najrýchlejšia elektrická kolobežka?
Najrýchlejšia elektrická kolobežka, ktorú nájdete v našej ponuke, je model Nanrobot LS7 PLUS s výkonom úžasných 4800W. Táto kolobežka sa pýši maximálnou rýchlosťou až 110km/h a je overenou voľbou mnohých našich zákazníkov. Ak ste teda náročný, milujete rýchlosť a hľadáte kvalitu, Nanrobot LS7 PLUS je pre vás tým pravým.
Aký dojazd má elektrická kolobežka?
Dojazd elektrickej kolobežky je závislý od viacerých faktorov, akými sú veľkosť batérie, rýchlosť, váha kolobežky a jazdca, terén či dokonca vonkajšia teplota (prinízka teplota znižuje dojazd až o 30%). Vo všeobecnosti je dojazd klasických elektrických kolobežiek do mesta na hranici 30km, pri silnejších kolobežkách je to často 70km či dokonca viac.
Pôjde kolobežka aj s vybitou baterkou?
Elektrická kolobežka síce pôjde aj s vybitou batériou, keďže sa na nej môžete odrážať, nejde ale o ideálny prípad. Motor vám bude klásť odpor a v prípade elektromagnetických bŕzd nebudete môcť brzdiť. Odporúčame vám, aby ste svoju kolobežku nikdy nenechali plne vybiť.
Dá sa na elektrickej kolobežke odrážať?
Na elektrickej kolobežke sa môžete aj odrážať, je však potrebné dbať na bezpečnosť. Pri rýchlejšej jazde a odrážaní môžete stratiť rovnováhu. Odraz je potrebný aj na začatie jazdy a v prípade vybitia batérie sa tiež môžete presúvať odrážaním, budete sa ale musieť popasovať s odporom, ktorý vám bude klásť motor.
Ako vybrať elektrickú kolobežku?
Základnými otázkami pri výbere elektrickej kolobežky sú „Kto bude na kolobežke jazdiť?“ a „Kde bude jazdec jazdiť najčastejšie?“.
S prvou otázkou budú súvisieť rozmery kolobežky, jej nosnosť, výška riadidiel a hmotnosť. Pri deťoch sú všetky faktory menšie, preto je potrebné na to brať ohľad pri kúpe. Dávajte pozor aj na výkon a maximálnu rýchlosť, ktoré sú tiež pri detských elektrických kolobežkách nižšie.
Prostredie, v ktorom budete svoju elektrickú kolobežku využívať najviac, súvisí s jej typom (mestská alebo terénna), materiálom (oceľ alebo hliník či karbón) a znovu výkonom a rýchlosťou. Dôležitý je aj dojazd a kapacita batérie, ktoré musia byť pri dlhších vzdialenostiach väčšie.
Elektrická kolobežka a hmotnosť
Hmotnosť elektrickej kolobežky je tiež závislá od niekoľkých faktorov: veľkosť kolobežky. batérie a motorov, materiál, z ktorého je vyrobená, typ. Logicky je elektrická kolobežka ťažšia ako klasická bezmotorová, no stále je ľahšia ako napríklad elektrický bicykel. Klasická elektrická kolobežka na mestské presuny váži do 25kg, terénne sú o čosi ťažie, avšak často majú odľahčené rámy, čo ich hmotnosť znižuje.
Elektrická kolobežka a veľkosť
Veľkosť elektrickej kolobežky je dôležitá pre pohodlnú a bezpečnú jazdu. Sústreďte sa na veľkosť nášľapu tak, aby sa vaše chodidlá naň pohodlne zmestili (zvyčajne 40×11 centimetrov). Takisto je z hľadiska ovládania dôležitá minimálna aj maximálna výška riadidiel, a to najmä pri detských modeloch.
Vodeodolná alebo vodotesná elektrická kolobežka
Elektrická kolobežka je vo svojej podstate elektrickým zariadením, ktoré síce je v mnohých prípadoch odolné voči vode, no rozhodne nie je vodotesné. Voda dokáže poškodiť elektrické súčasti kolobežky, znehodnotiť ju a zvýšiť tak riziko úrazu. Aj z tohto dôvodu neodporúčame jazdiť na elektrickej kolobežky vo veľkom daždi či počas sneženia. Ak vás už dážď zastihne, venujte dôraznú pozornosť dôkladnému usušeniu a v žiadnom prípade nenabíjajte elektrickú kolobežku, keď je ešte mokrá.
Akú výbavu má elektrická kolobežka?
Elektrické kolobežky prichádzajú aj so svojou výbavou. Nájdete v nich tak súčasti a technológie, ktoré posunú vašu jazdu na úplne nový level. Medzi najpoužívanejšie a najžiadanejšie faktory patria napríklad rekuperácia, ktorá vyrába energiu a počas brzdenia, či tempomat slúžiaci na udržiavanie konštantnej rýchlosti.
Medzi bezpečnostné opatrenia patria napríklad predné a zadné svetla a smerovky, pretože netreba zabúdať na to, že aj na elektrickej kolobežke ste súčasťou dopravnej premávky. Drobnosti, akými sú zvončeky, klaksón a držiaky na mobil vás zaiste potešia. A u nás nájdete ešte omnoho viac!
Má elektrická kolobežka odpruženie?
Pri elektrických kolobežkách sa stretávame s dvomi druhmi odpruženia. Pružinové tlmenie je klasikou, ktorú často nájdeme na mestských elektrických kolobežkách, kde je terén viac-menej rovný. Druhým typom je hydraulické tlmenie, ktoré nájdeme pri drahších modeloch a terénnych kolobežkách. Toto tlmenie je v porovnaní s prvým druhom jemnejšie, mäkšie a komfortnejšie. Výber odpruženia teda závisí od toho, kde chcete svoju elektrickú kolobežku najviac používať.
Aké brzdy má elektrická kolobežka?
Na elektrických kolobežkách môžete zvyčajne nájsť dva typy bŕzd, často aj ich kombináciu. Mechanické brzdy sú kotúčové alebo bubnové a ich funkčnosť je podobná tým na bicykloch. Elektromagnetické brzdy fungujú za pomoci akumulátora a motor, ktorý vás posúva dopredu vás zároveň aj efektívne brzdí.
Kde môže elektrická kolobežka jazdiť?
V ideálnom prípade budete s elektrickou kolobežkou jazdiť na cyklocestách či v prírode, no nie vždy je to možné. V meste na chodníku je rýchlosť obmedzená na 6 km/h, zatiaľ čo na cykloceste je to 25 km/h, mimo mesta platia klasické rýchlostné pravidlá. To, kde plánujete využívať svoju elektrickú kolobežku najčastejšie, bude mať vplyv na to, či sa vám hodí mestská elektrická kolobežka alebo skôr elektrická kolobežka do terénu.
Nezabúdajte, že osoby mladšie ako 18 rokov musia pri jazde nosiť prilbu, odporúčame to však všetkých jazdcom.
Ako začať jazdiť na elektrickej kolobežke?
Pokiaľ ste absolútny začiatočník, na začiatok vám ponúkame niekoľko tipov:
1. Pred prvou jazdou si určite zakúpte chrániče lakťov a kolien.
2. Samozrejmosťou by mala byť prilba, ktorá vás efektívne ochráni pri možných pádoch.
3. Zvoľte radšej pomalšiu jazdu na menej frekventovaných miestach mimo dosahu dopravy.
4. Požiadajte skúsenejšieho kolobežkára o dozor počas vašich prvých jázd.
Elektrická kolobežka a cena
Ceny elektrických kolobežiek sa pohybujú hneď v niekoľkých rovinách. Pri bežných elektrických kolobežkách určených na jednoduchú mestskú prepravu je cena okolo 300-400€. Pokiaľ hľadáte kvalitnejšie, silnejšie a odolnejšie modely, rátajte s cenami v okolí 600€. Ak ste však naozajstným fajnšmekrom a potrpíte si na prémiovú kvalitu, pripravte si 2000-4000€ v závislosti od značky. Vyberie si jednoducho naozaj každý!
Prémiová elektrická kolobežka pre náročných
My uspokojíme aj tých najnáročnejších jazdcov! V našej ponuke nájdete aj prémiové elektrické kolobežky, ktoré sú v porovnaní s klasickými o čo si drahšie, no kvalitatívne sú úplne na inej úrovni. Elektrické kolobežky Nanrobot sú vyrábané z kvalitných, odolných a certifikovaných materiálov a obsahujú špičkové batérie. Sú testované vo výrobe, a to aj fyzicky. Značka Nanrobot si zakladá na bezpečnosti a na tom, aby vám poskytla zážitok z jazdy, na ktorý nezabudnete.
Prečo kúpiť kolobežku u nás
Už 2 roky sme popredným a spoľahlivým partnerom na trhu s elektrickými kolobežkami. Na Heureke máme až 98% kladných recenzií a zakladáme si na spokojnosti našich zákazníkov. V našom sortimente nájde každý zákazník svoju elektrickú kolobežku, okrem iného však aj doplnky, náhradné diely a príslušenstvo. Všetky naše produkty sú dodávané priamou distribúciou od výrobcu. Záručný aj pozáručný servis sú samozrejmosťou
Elektrická kolobežka a jej nabíjanie
Základnou činnosťou súvisiacou s vašou elektrickou kolobežkou bude jej nabíjanie. Po jazde vždy nechajte batériu vychladnúť a nabíjajte ju až potom. Správne nabíjanie elektrickej kolobežky môže predĺžiť život batérie, avšak pri chybnom nabíjaní sa jej životnosť skracuje. Ak chcete vedieť ako nabíjať elektrickú kolobežku a získať viac informácií, prečítajte si našu príručku Ako sa starať o elektrickú kolobežku.
Ako sa starať o elektrickú kolobežku?
Neviete, ako sa o svoju novú elektrickú kolobežku starať? Ako ju skontrolovať pred a po jazde, ako ju vyčistiť či nabiť? Nevadí – my sme pre vás pripravili príručku Ako sa starať o elektrickú kolobežku, ktorá vám poskytne odpovede na všetky vaše otázky!
Elektrická kolobežka – servis a záruka
Na vašu elektrickú kolobežku kúpenú u nás ponúkame 2-ročnú záruku. Samozrejmosťou je servis a pozáručný servis, ako aj množstvo dostupných náhradných dielov, doplnkov či príslušenstva. Pre viac informácií si prezrite našu príručku Ako sa starať o elektrickú kolobežku.
-
Xiaomi Mi Electric Scooter Pro 2
€422.30€599.00S DPH -
-
-
-